Jalaseene ravi toetus

Nahaseen ja küüneseen

Jalaseen, meditsiiniliselt tuntud kui tinea pedis või “sportlase jalg”, on naha seeninfektsioon, mis mõjutab peamiselt jalataldu ja varvaste vahelisi piirkondi. Jalaseen on üsna tavaline ja võib põhjustada sügelust, punetust, naha ketendust ja lõhenemist. Seen on mikro-organism, mida leidub kõikjal nagu nt looduses, inimestel, õhus, maas. Levinumateks küüneseene tekitajateks on dermatofüüdid, pärmiseened, hallitusseened.

Jalaseene sümptomid

 • sügelus
 • punetus
 • naha ketendus
 • lõhenemine
 • ebameeldiv lõhn
 • liigne higistamine
 • võib kaasneda küüneseen
 • nahk võib olla niiske ja pehme

Kuidas jalaseen levib?

 • Soe ja niiske ruum (saun, ujula jne )
 • Higistades, tekib niiske keskkond varvaste vahele ning seen saab seal mõnusalt elada
 • Ärge kasutage võõraid jalanõusid, ka sealt võib seene saada, seen antakse edasi eostega
 • Halb hügieen, jalgu tuleb pesta ja desifintseerida
 • Antibiootikumist võib seenhaigus ägeneda

Soovitused jalaseene raviks ja kuidas jalaseent ennetada?

Siin on mõned soovitused jalaseene raviks ja ennetamiseks: 
Ostke vahendid koduseks hoolduseks: paljud jalaseenevastased kreemid, geelid ja spreid on saadaval ilma retseptita. Tavalised toimeained hõlmavad klotrimasooli, mikonasooli, terbinafiini, undetsülenamiidi ja tolnaftaati. Järgige pakendi juhiseid ja kasutage toodet regulaarselt. Sobivad tooted leiad meie e-poest, vt siit.

Hoidke jalad kuivad ja puhtad: peske jalgu iga päev sooja veega ja õrna seebiga ning kuivatage need pärast pesemist hoolikalt, eriti varvaste vahel. See aitab vähendada niiskust, mis soodustab seente kasvu.

Kandke hingavaid sokke: valige sokid, mis on valmistatud niiskust imavast materjalist, nagu puuvill või niiskust eemale juhtiv sünteetiline materjal. Vahetage sokke vähemalt kord päevas või niipea, kui need muutuvad niiskeks.

Vältige paljajalu kõndimist avalikes kohtades: Jalaseen levib niisketes, soojades kohtades nagu duširuumid, garderoobid ja basseinid. Kandke neis kohtades alati kummist plätusid või sandaale, et vähendada nakatumisohtu.

Valige õiged jalanõud: kandke mugavaid, hästi sobivaid jalatseid, mis võimaldavad õhuringlust. Vältige kitsaid, ebamugavaid jalatseid, mis võivad soodustada niiskuse kogunemist.

Ärge jagage isiklikke esemeid: Ärge jagage teistega rätikuid, sokke ega jalatseid, et vältida jalaseene levikut.

Desifinseerige jalanõusid ning kasutage vahendeid jalgade antiseptikaks. Meie juures saate jalanõud desifintseerida spetsiaalses jalanõude desifintseerimise kapis. Kui käsimüügist saadud hooldusvahendid ja kodused abinõud ei anna tulemusi või sümptomid halvenevad, pöörduge arsti poole. Mõnel juhul võib arst määrata retseptiravimeid, nagu seenevastased tabletid või tugevama toimega kreemid, geelid või salvid.

Kui te ei näe paranemist pärast 2-4 nädalat käsimüügiravimite ja koduste abinõude kasutamist või kui jalaseen on raske, ulatuslik või sageli korduv, on oluline konsulteerida arstiga. Arst võib teha täiendavaid uuringuid, et teha kindlaks, kas tegemist on tõepoolest jalaseenega või mõne muu nahaprobleemiga. Lisaks ravile on oluline jätkata ennetusmeetmete rakendamist, et vähendada jalaseene kordumise riski. Pidage meeles, et hoolikas hügieen, sobivate sokkide ja jalatsite valimine ning avalikes kohtades kaitsejalanõude kandmine aitavad vältida jalaseene levikut ja tagavad tervete jalgade säilimise.

Huvitavat lugemist seenhaigusest, küsimustele vastab dermatoveneroloog doktor Nele Nurmik. Eestlaste jalad ei kannata kriitikat
Artikli autor Juta Üts. Artikkel Delfi Naistekas Tervis. 

Broneeri aeg ravipediküüri meie jalaravispetsialisti juurde, kes pakub professionaalset teenust jalaseene või küüneseenega tegelemiseks ning annab nõu. 

Loe ka meie blogi

paksenenud küüned, konnasilmad, paksendid, õrn nahk

Millised on levinumad jalaprobleemid eakatel ning kuidas neid ennetada?

Vanuse lisandudes läbivad meie kehad mitmesuguseid muutusi ja jalad ei ole erand. Õige jalahooldus muutub eakatele üha olulisemaks, et säilitada liikuvust, iseseisvust ja head elukvaliteeti. See juhend süveneb parimatesse eakate jalahoolduse praktikatesse, käsitledes levinud probleeme ja pakkudes praktilisi nõuandeid.

Loe edasi »
Jalaseene ravi, jalaseen, küüneseen, jalaseene kreem, jalaseene ravi ja hooldus

Kogu info jalaseene kohta

Jalaseen on nakkuslik haigus, mida põhjustavad seened, mis mõjutavad jalgade nahka, eriti varvaste vahelist piirkonda. Siit saad infot jalaseene tekkepõhjuste kohta ning kuidas sellele murele lahendust leida.

Loe edasi »