Küünetrauma – mida teha?

küünetrauma, lilla küüs, küüs tuleb maha, küüs tuli ära
Küüned on oluline osa meie käte ja jalgade esteetikast ning neil on ka praktiline funktsioon. Kui küüs saab viga ja/või tuleb ära, ei tohi seda jätta tähelepanuta.

Küüned on oluline osa meie käte ja jalgade esteetikast ning neil on ka praktiline funktsioon. Kuid nagu iga teine osa meie kehast, võivad ka küüned saada vigastada või trauma. Trauma võib tekkida õnnetuse, valesti küünte lõikamise, töö või isegi tavalise igapäevase tegevuse tagajärjel. Kui teie küüs on vigastatud, on oluline teada, kuidas hoolitseda traumajärgse küüne eest ja millised on parimad soovitused taastumiseks.

Küünevigastuse tuvastamine
Küünetrauma võib avalduda mitmel viisil. Mõnikord võib küüs mõraneda, lõheneda või isegi täielikult eemalduda. Samuti võib küüne alla tekkida verevalum või turse. Oluline on tuvastada vigastuse ulatus, et määrata kindlaks parim hooldusviis. Seejärel puhastage vigastuskoht. Kui küüs on saanud viga, puhastage piirkond õrnalt seebi ja sooja veega. Vältige tugevat hõõrumist. Pärast puhastamist kuivatage ala pehme rätikuga. Palun kasutage antiseptilist lahust, kuna küüne vigastamisel võib tekkida infektsiooni oht. Pärast piirkonna puhastamist kandke peale antiseptiline lahus, et vähendada bakterite ja mikroorganismide kasvu.

Soovitame kanda ka kaitsvat sidet. Kui küüs on tugevalt vigastatud või kui on oht, et see võib kergesti kahjustuda, kasutage kaitsvat sidet, nagu plaastrit või spetsiaalset haavasidet, et hoida ala kaitstuna.  Vältige surve avaldamist vigastatud küünele. Jätkuva surve all hoidmine võib põhjustada veelgi rohkem kahju. Kui küüs on vigastatud, proovige seda mitte liigselt koormata ega suruda.

Lisaks aitavad soolavannid leevendada valu ja turset. Lahustage teelusikatäis soola klaasi soojas vees ja leotage vigastatud küünt 10-15 minutit. Seejärel kuivatage õrnalt.

Küüneõlide ja kreemide kasutamine
On mitmeid tooteid, mis aitavad küüsi niisutada ja tugevdada. Kasutage küüneõlisid või spetsiaalseid kreeme, et edendada tervislikku kasvu ja parandada küüne tekstuuri. Tõhusa seerumi leiad siit.

Soovitused, kuidas toetada küüne paranemist:

Püüdke vältida kunstküünte või küünelaki kasutamist. Kuigi võite olla ahvatletud peitma vigastatud küünt lakiga või kasutama kunstküüsi, võib see tegelikult takistada küüne paranemist ja suurendada infektsiooni riski. Selle asemel pöörduge meie poole, me saame küüne uuesti üles ehitada.
Toitumine on võti. Hea toitumine aitab kaasa küünte tervisele ja taastumisele. Tarbige rohkem valku, tsinki, biotiini ja oomega-3 rasvhappeid sisaldavaid toite, et toetada küünte kasvu ja tugevust.
Konsulteerige spetsialistiga. Kui vigastus on tõsine või kui märkate, et küüs ei parane korralikult, pöörduge dermatoloogi või küünespetsialisti poole. Nad saavad anda nõu parimate hooldus- ja taastumisviisideks.
Jälgige küüne kasvu. Kui trauma tõttu on küüs ära tulnud, tuleb mõista, et küüne uuesti kasvamine võtab aega. Tavaliselt võib varbaküüne taastumiseks kuluda mitu kuud kuni aasta, sõrme küüne puhul aga paar kuud. Oluline on regulaarselt kontrollida küüne kasvu, et veenduda, et küüs kasvab korrektselt tagasi.
Kandke õhku läbilaskvaid kingi. Kui trauma mõjutas varbaküünt, on soovitatav kanda kingi, mis lasevad õhul vabalt liikuda. Liiga kitsaste või suletud kingade kandmine võib tekitada lisasurvet ja takistada paranemist.
Vältige kahjulikke kemikaale. Kui küüned on traumeeritud, on need eriti vastuvõtlikud kemikaalidele, nagu puhastusvahendid või lahustid. Kui peate kasutama selliseid tooteid, kandke kindaid, et kaitsta küüsi ja käsi.
Kasutage looduslikke abinõusid. Mõned inimesed on leidnud, et aloe vera geel, kookosõli või teepuuõli aitavad vähendada põletikku ja edendada paranemist. Kuid enne mis tahes loodusliku abinõu kasutamist konsulteerige spetsialistiga, et veenduda selle ohutuses teie konkreetse olukorra jaoks.
Kannatlikkus on võti. Kuigi võib olla ahvatlev otsida kiireid lahendusi või imeravimeid, on küünetrauma taastumise juures kõige olulisem faktor aeg. Ole kannatlik ja anna oma küünele piisavalt aega taastumiseks.

Lõpetuseks on oluline mõista, et kuigi küünetrauma võib olla valus ja esteetiliselt murettekitav, on enamikul juhtudel täielik taastumine võimalik. Järgides ülaltoodud soovitusi ja hoolitsedes oma küünte eest, võite oodata nende taastumist ja naasta oma igapäevase elu juurde tervislikumate ja tugevamate küüntega.

Jaga edasi:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jalgade hoolduse kabinet

Jalgade hoolduse kabinet

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Enimloetud artiklid

Kategooriad

Seotud artiklid

sissekasvanud küüs valu, jalaravi, sissekasvanud küüned

Sissekasvanud küüs – mida teha?

Sissekasvanud küünte probleem on üks levinumaid jalahooldusega seotud muresid, millega võib kokku puutuda igaüks meist. See valulik seisund esineb siis, kui küünte servad kasvavad ümbritsevasse nahka sisse, põhjustades põletikku, valu ja mõnikord isegi infektsiooni.

Jalaseene ravi, jalaseen, küüneseen, jalaseene kreem, jalaseene ravi ja hooldus

Kogu info jalaseene kohta

Jalaseen on nakkuslik haigus, mida põhjustavad seened, mis mõjutavad jalgade nahka, eriti varvaste vahelist piirkonda. Siit saad infot jalaseene tekkepõhjuste kohta ning kuidas sellele murele lahendust leida.

küünetrauma, lilla küüs, küüs tuleb maha, küüs tuli ära

Küünetrauma – mida teha?

Küüned on oluline osa meie käte ja jalgade esteetikast ning neil on ka praktiline funktsioon. Kui küüs saab viga ja/või tuleb ära, ei tohi seda jätta tähelepanuta.