Kõik SanaMed vahtkreemid -10% sooduskoodiga "sanamed10" kuni 22. juulini.

Sissekasvanud küüs on meditsiiniline seisund, kus küüne nurk või äär kasvab sisse ümbritsevasse pehmesse koesse. Tavaliselt esineb see suure varba küüntel, kuid see võib mõjutada ka teisi varbaküüsi. Sissekasvanud küüned võivad tekkida nii meestel kui naistel ning see on probleem, mis ei piirdu ühegi vanuserühmaga.

Selles artiklis uurime sissekasvanud küünte põhjuseid, ennetamise strateegiaid ja tõhusaid ravimeetodeid. 

Sissekasvanud küünte sümptomid

Sissekasvanud küünte varajased tunnused hõlmavad valulikkust ja punetust küüne äärtes, eriti surve all. Kui seisund süveneb, võib tekkida turse, punetus ja mädane eritis. Mõnel juhul võib piirkond tunduda ülekuumenenud ning võib tekkida üldine ebamugavustunne või valu jalas, eriti kõndides.

Sissekasvanud küünte riskitegurid ja levinud põhjused

On mitmeid tegureid, mis võivad suurendada sissekasvanud küünte tekkimise riski. Levinud põhjused on:

  • Ebakorrektne küünte lõikamine: küüned lõigatakse liiga lühikeseks või ümardatakse küünte nurkasid nii, et küüs kasvab sisse külgnevatesse kudedesse.
  • Kitsad jalatsid: liiga kitsad või väikesed jalatsid võivad avaldada liigset survet varvastele, põhjustades küünte sissekasvu.
  • Vigastused: varba traumad, nagu küüne äralöömine või kukkumisel saadud vigastus võivad samuti soodustada küünte sissekasvu.
  • Pärilikkus: mõnel juhul võib kalduvus sissekasvanud küünte tekkeks olla geneetiline.
  • Jalgade hügieen: ebapiisav jalahooldus võib soodustada küünte sissekasvu, eriti kui jalgu ei puhastata regulaarselt või kui küüntele koguneb mustus ja bakterid.
  • Seisva töö mõju: pikad päevad, mis on veedetud enamjaolt püsti seistes, võivad suurendada varvastele avalduvat survet ja sissekasvanud küünte riski.

Sissekasvanud küünte ennetamine

Ennetamine on parim viis sissekasvanud küünte probleemide vältimiseks. Siin on mõned sammud, mida saate oma igapäevases hooldusrutiinis rakendada.

Ennetamine on parim viis sissekasvanud küünte probleemide vältimiseks. Siin on mõned sammud, mida saate oma igapäevases hooldusrutiinis rakendada.

Lõika oma küüsi õigesti

Küünte õige lõikamisviis on sissekasvanud küünte ennetamise alustala.
Küüsi tuleks lõigata otse, ilma nurkade ümardamiseta, et vältida nende naha sisse kasvamist.
On oluline kasutada küllaltki teravaid küünekääre või küünetange, mis tagavad sirge lõike, ilma küüne serva rebimata või näpistamata.
Lõigake küüsi regulaarselt, kuid mitte liiga lühikeseks, sest liiga lühikeseks lõigatud küüned suurendavad sissekasvamise ohtu.

Vali õige suuruse ja laiusega jalanõud

Jalatsid, mis sobivad hästi ja toetavad hästi jalalaba, võivad vähendada sissekasvanud küünte riski. Vali jalats, mis on piisavalt lai varbaosast, et varbad ei oleks kokku surutud.
Jalatsite suurus on samuti oluline – liiga väikesed või suured jalatsid võivad põhjustada varvastele liigset survet või hõõrdumist, mis võib soodustada küünte sissekasvamist. Investeerige kvaliteetsetesse jalatsitesse, mis sobivad teie jalgade kujuga ja toetavad teie jalalaba kuju.

Hoolitse oma jalgade eest kvaliteetsete jalahooldustoodetega

Hea jalahooldusrutiin aitab ennetada paljusid jalaprobleeme, sealhulgas sissekasvanud küüsi. Peske jalgu regulaarselt leige veega ja kasutage võimalikult nahasõbralikku seepi, et eemaldada mustus ja bakterid. Pärast pesemist kuivatage jalad korralikult, eriti varvaste vahelt. Niisutage jalgu igapäevaselt, et nahk oleks pehme ja elastne, mis aitab vältida küünte sissekasvamist. 

Kodused abinõud sissekasvanud küüne ravi toetuseks

Kodused abinõud võivad olla tõhusad sissekasvanud küünte esmaseks raviks ja leevendamiseks. Siin on mõned meetodid, mida saad proovida.

Soojas vees leotamine on üks kõige lihtsamaid ja tõhusamaid viise sissekasvanud küünte valu ja põletiku leevendamiseks. Siin on samm-sammuline juhend:

  1. Täitke kauss piisavalt sooja veega, et saaksite oma jalad täielikult sisse kasta.
  2. Lisage vette Arkada vannisoola mis aitab vähendada turset ja puhastada piirkonda.
  3. Leotage jalgu 15-20 minutit, mis aitab pehmendada küünt ja ümbritsevat nahka.

Põletiku vähendamine – looduslikud abinõud ja kreemid

Põletiku ja valu leevendamiseks võite kasutada looduslikke abinõusid ja põletikuvastaseid kreeme.

  • Aloe vera: Sellel Caremed kreemil on jahutavad ja põletikuvastased omadused. 
  • Teepuuõli: Sellel Arkada seerumil on lisaks teepuuõlile, mis omab antipseptilis omadusi, võime küüned ja nahk välja tuua ka kõige raskematest juhtudest. Taastab küüneplaadi ning niisutab. Tõeline imetoode.
  • Kummeliga küüneõli: Kummelil on rahustav toime. Kasuta seda Laufwunderi küüneõli, et hoida oma küüned tervena. 

Need abinõud võivad aidata leevendada sümptomeid, kuid kui seisund ei parane või süveneb, tuleks kindlasti pöörduda jalahooldusspetsialisti või arsti poole. Broneeri aeg jalahooldusspetsialisti juurde siit.