Jalaseen on nakkuslik haigus, mida põhjustavad seened, mis mõjutavad jalgade nahka, eriti varvaste vahelist piirkonda. See põhjustab sageli naha ketendust, punetust, sügelust ja ebameeldivat lõhna. Õnneks on jalaseene ennetamine ja ravi suhteliselt lihtne. Selles artiklis käsitleme, kuidas vältida jalaseent ja millised on parimad ravivõimalused.
Jalaseente levikut soodustavad mitmed tegurid. Inimeste jalad on sageli niiskes ja soojas keskkonnas, mis on ideaalne seente paljunemiseks. Lisaks sellele on jalad tihti kokkupuutes pindadega, kus seened võivad elada, nagu avalikud duširuumid või spordisaalide põrandad.
Kuidas ära tunda jalaseene sümptomeid?
Mõned tavalised jalaseene sümptomid on:
Kui olete juba jalaseenega nakatunud, on oluline alustada ravi kohe, et vältida selle levikut teistele kehaosadele või teistele inimestele. Siin on mõned tõhusad ravivõimalused:
Lõpetuseks on jalaseene ennetamine sageli lihtsam kui selle ravimine. Hügieeniliste harjumuste säilitamine ja õige jalatsivaliku tegemine aitab oluliselt vähendada jalaseene riski. Kui aga olete juba nakatunud, on oluline alustada ravi kohe ja olla järjekindel, et tagada infektsiooni täielik kõrvaldamine ja vältida selle taastekkimist.
Mida teha, kui jalaseen kordub?
Korduva jalaseene korral võib olla kasulik:
On oluline teada, et kuigi jalaseen on ebameeldiv, on see tavaliselt kahjutu. Kui aga teie sümptomid ei parane või kui teil on muid tervisemuresid, on alati soovitatav pöörduda arsti poole. Tervislike harjumuste järgimine ja regulaarne jalgade eest hoolitsemine aitavad vältida jalaseente teket ja tagavad teie jalgade hea tervise.
© Jalgade hoolduse kabinet/Medipro OÜ 2025